بر اساس  فرهنگ لغت معین سرند به  غربال سیمی که دارای سوراخ های نسبتاً بزرگ که با آن غلات را پاک کنند و یا خاک و شن را غربال میکنند گفته می شود اما در صنعت دستگاه سرند به تجهیزاتی اطلاق می شود که برای جداسازی و دانه بندی مواد صنعتی و معدنی به کار میرود.

در زمانهای گذشته برای غربال مواد، به طور سنتی، از الک های دستی استفاده می کردند که با پیشرفت تکنولوژی و نیاز به تولید بالا به تدریج دستگاه سرند برقی جایگزین شد که توانایی الک چندین تن در هر ساعت را دارد. سرندها به طور وسیع با هدف غربال کردن و دسته بندی مواد در کارخانجات و صنایع  مختلف از قیبل صنایع شیمیایی، مواد معدنی، سنگ معدن، خط تولید سیمان، نگهداری از آب، ذوب فلزات و… مورد استفاده قرار می گیرند. این تجهیزات جزء ابزار موثر در دانه بندی مواد توده ای مانند زغال سنگ، مواد معدنی، ذغال کک و … است.

 

به منظور استفاده کارآمدتر (استفاده بهینه) و همچنین  با توجه به نیاز درخواست کننده و محل مورد استفاده، این دستگاه در طول و عرض، تعداد طبقات و میزان لرزش مختلفی ساخته می شوند که با توجه به ظرفیت مورد نیاز این موارد قابل تغییر هستند. برای بهتر شدن قدرت تفکیک، سطح دستگاه با مقداری شیب تولید می شود. و مواد مختلف را در تناژ متفاوت دانه بندی میکنند.

 

همنطور که گفته شد دستگاه سرند با طبقات مختلف قابل ساخت هستند که  کارکرد این دستگاه  ساده است. مواد بر روی طبقه فوقانی ریخته می شود. لزشهایی  که دستگاه ایجاد می نماید باعث تکان خوردن مواد می شوند  و با توجه به اندازه توری به طبقات زیرین سقوط کند. این حالت  برای طبقات پایین تر نیز اتفاق می افتد  تا مواد با ابعاد یکسان و غیر یکسان از یکدیگر تفکیک شوند. سرندها در انواع مختلفی طراحی و ساخته میشوند که میتوان به موارد ذیل اشاره کرد

1-سرند لرزشی(ویبره ای یا ارتعاشی)

2- سرند گریزلی

3- سرند دوار(دورانی)

نمونه سرند شرکت آرتا زغال

دستگاه سرند شرکت آرتا زغال

 

انواع سرندسرندسرند ارتعاشیسرند افقیسرند دوارسرند گریزلیسرند لرزشی

دیدگاه ها غیر فعال است